S bežnými váhami, ako sú osobné či kuchynské meradlá, sa stretávame denne. Svet váh je však oveľa pestrejší a existujú desiatky špeciálnych prístrojov na váženie, ktoré sa používajú v rôznych odvetviach. Pozrime sa na zúbok zaujímavým váham, ktoré pomáhajú v priemysle či v zdravotníctve.
Plošinové váhy
Menšie plošinové váhy môžete osobne vidieť na letiskách. Slúžia na preverenie hmotnosti odbavenej batožiny. Niekedy ich asi nenávidíte, keď namerajú nadlimit a vy musíte platiť nekresťanské peniaze. Okrem letísk sa využívajú plošinové váhy v skladoch a logistických centrách.
Závesné váhy
Závesné váhy našli svoje využitie ako priemyselné váhy a váhy v potravinárstve. Najčastejšie ich nájdete v mäsokombinátoch, kde vážia distribuované mäsové výrobky. Takéto váhy musia byť veľmi odolné voči nečistotám, mrazu a vlhkosti. Majú vysoké IP krytie prevyšujúce hodnotu 65. Okrem mäsokombinátov sa závesné váhy využívajú na meranie hmotnosti prenášaných bremien na žeriavoch alebo nákladných vozidlách s hydraulickou rukou.
Paletové váhy
Paletové váhy môžu byť v podobe podkovy, ktorá sa položí na palety a meria váhu prijatého alebo odoslaného tovaru. Druhou možnosťou je váženie tovaru priamo pri prenášaní. Paletové váhy sú v tomto prípade súčasťou vysokozdvižných vozíkov.
Nájazdové a mostíkové váhy
Nájazdové váhy dokážu odvážiť celé nákladné vozidlo alebo kamión. Ich váživosť je niekoľko tisíc ton. Tieto váhy sú extrémne odolné, majú vysoké IP krytie a sú vyrobené z materiálov, ktoré nekorodujú.
Laboratórne a zlatnícke váhy
Laboratórne váhy a váhy využívané pri práci s drahými kovmi či cennými kameňmi musia byť veľmi presné. Laboratórne váhy bývajú často prepojené s mikroskopmi. Váhy v zlatníckom priemysle sú certifikované a pravidelne je preverovaná ich presnosť.
Zdravotnícke váhy
V zdravotníctve sa váhy využívajú na meranie hmotnosti dospelých ľudí i kojencov. V prípade novorodencov hovoríme o tzv. kojeneckej váhe. Dospelým pacientom nebýva meraná len hmotnosť, ale aj výška, takže zdravotnícke váhy disponujú aj metrom.