Skamaráťte sa s manipulačnou technikou

0
2852

Začínate podnikať a máte hokej v manipulačnej technike? Hľadáte pomocníkov, ktorí vám pomôžu zjednať poriadok vo vašom sklade, ale neviete, čo je čo? Predstavíme si niekoľko takých nástrojov, bez ktorých sa poriadny podnikateľ vo svojom sklade naozaj nezaobíde. Manipulačná technika pre vás nemusí byť žiadnou novinkou, ale informácií nikdy nie je dosť. Nechcete predsa zo skladu neustále odbiehať, aby ste kúpili to, čo vám aktuálne na prepravu tovaru treba – treba byť pripravený na všetko. Vybavte sa kvalitou vopred a nebudete ľutovať. Takže si natiahnite monterky, dobre zaviažte šnúrky na topánkach a cez hlavu prevlečte reflexnú vestu, ide sa na zoznamovací večierok.

Vozík na materiál musí mať každý sklad. Na výber máte od tých najjednoduchších skladových vozíkov s dvoma kolesami a priestorom na tovar, cez skriňové vozíky s policami až po pojazdné kontajnery na špeciálne látky. Vyberať by ste mali podľa povahy tovaru, s ktorým pracujete. Police a skrine vám napríklad pomôžu pri krehkejšom tovare, ktorý nemôžete len tak hádzať do prepravného košíka, i zamestnancom tak zabránite v nešetrnom narábaní s tovarom. S väčšími krabicami však pri nich nepochodíte a ak zmeníte druh alebo tvar manipulovaného tovaru, nepomôžu vám. Ak ste si istí, že prevážať budete vždy len určitý druh tovaru, oplatí sa vám investovať do konkrétneho typu vozíku, napríklad také vozíky na zváračské fľaše ušetria čas a sú presne prispôsobené prepravovanému tovaru, no na iné ich využijete len ťažko. Do úvahy tiež berte veľkosť a dispozičné riešenie vášho skladu – so štyrmi malými kolieskami sa manipuluje ľahšie ako s dvoma veľkými, na druhej strane si vyžadujú viac sily.

Sesternicou kvalitného vozíku na materiál je tzv. rudla, priam univerzálny dvojkolesový vozík, ktorý jazdí zvyčajne na bantamových kolesách. Rudlu zoženiete aj skladaciu, ľahko ju potom odložíte za skrine alebo regály, aby nebola stále na očiach. Vyberajte dôkladne podľa kvality konštrukcie a kolies, pohodlnosti pri práci (hľadajte napr. ochranné rukoväte, pedál na nohy) a maximálnej záťaže.

A pri vozíkoch ešte ostaneme. Podľa rozmerov vášho skladu a tovaru, ktorý presúvate, by ste určite mali zvážiť  kúpu vysokozdvižného vozíka alebo príbuzného zariadenia – nízkozdvižného vozíka, či kontajnerového prekladača. „Paleťák“, ako sa mu slangovo hovorí, môže byť ručný alebo elektrický a jeho nosnosť je zvyčajne pomerne vysoká – až do 2 000 kg. Zíde sa všade, kde treba pravidelne prenášať množstvo vecí, urýchli tento proces a zníži nároky na počet zamestnancov.

A keď už spomíname paleťák, neradno zabúdať na palety! Tie bežné vám umožnia uskladniť tovar, transportné palety zase jeho bezpečnú prepravu. Europalety sa používajú najčastejšie a majú presne predpísané rozmery, spĺňajú totiž akostnú normu  UIC-435-2 pre európsku drevenú paletu. Drevené palety mávajú teda zvyčajne normový rozmer 120 cm x 80 cm, ak tomu je inak, nazývame ich atypickými drevenými paletami. Okrem nich tiež môžete naraziť na plastové palety, plastové boxy, gitterboxy alebo bigboxy, či palety uspôsobené na skladovanie konkrétnych materiálov.

Spomenuli sme teda aspoň časť základného vybavenia každého dobre zorganizovaného a fungujúceho skladu. A či už sa chystáte kupovať navijak, rudlu, zdvíhacie príslušenstvo, vozík alebo transportnú plošinu, nezabudnite v prvom rade vždy dbať na bezpečnosť seba a svojich zamestnancov. Preto si vždy overte, či materiály spĺňajú normy, akým spôsobom boli vyrobené a akú majú nosnosť. Pamätajte si pri tom zlaté pravidlo: Nie som taký bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci.

Článok vznikol v spolupráci s dodávateľom manipulačnej techniky Manutan.sk.