Kúpa ojazdeného vozidla môže byť skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze. Na druhej strane musíte byť opatrí, aby ste sa nestali obeťou podvodu. Existuje veľa možností, ako sa snažia nečestní predajcovia oklamať kupujúceho. Je dôležité vedieť rozoznať nečestné konanie a poznať riziká súvisiace s kúpou staršieho vozidla.
Najčastejšie typy podvodov s ojazdenými vozidlami
- Stočený tachometer
Stočené kilometre sú jedným z najviac bežných typov podvodov s ojazdenými vozidlami. Predajcovia stočia tachometer, aby sa zdalo, že vozidlo má menej najazdených kilometrov ako v skutočnosti. To môže viesť k tomu, že za vozidlo zaplatíte viac ako je jeho skutočná hodnota. Zvýšia sa vám samozrejme aj náklady na opravu a údržbu príliš opotrebovaných súčiastok. Overte si preto VIN číslo vozidla ako si overujete označenie pneumatík.
- Falošné dokumenty
Predajcovia môžu sfalšovať dokumenty ako napríklad osvedčenie o technickej kontrole alebo servisnú knižku, aby zakryli problémy s vozidlom. Tento podvod vedie k tomu, že kúpite vozidlo, ktoré nie je bezpečné alebo ktoré má skryté vady.
- Poškodené vozidlá
Veľmi častý je predaj poškodených alebo havarovaných vozidiel. Takéto automobily sú nebezpečné počas jazdy a skrývajú poškodenia, ktoré sa prejavia až po istom čase. Poškodené vozidlo je rovnako nebezpečné ako poškodené snehové reťaze.
- Podvodné inzeráty
Pozor tiež na podvodné inzeráty. Falošné údaje a informácie o vozidle, vyretušované fotografie a upravené kilometre sú častým javom. Sklamanie po reálnej prehliadke vozidla býva veľké. Navyše takto stratíte čas a aj peniaze, keď sa vyberiete do vzdialenejšieho mesta.
Ako sa vyhnúť podvodom s ojazdenými vozidlami
Dôveruj, ale preveruj. Vykonajte prieskum a kontrolu ako v prípade, keď kontroluje tlak snímač tlaku pneumatík. Pred kúpou ojazdeného vozidla si o ňom urobte prieskum. Skontrolujte recenzie predajcu a prečítajte si hodnotenia daného modelu vozidla.
Získajte informácie o histórii vozidla. Previerka histórie vozidla vám môže pomôcť odhaliť problémy s vozidlom ako napríklad nehody, opravy alebo záznamy o vlastníctve. Pred kúpou vozidla si ho dôkladne prezrite. Skontrolujte karosériu, interiér, motor a pneumatiky. Ak si nie ste istí, požiadajte o pomoc mechanika, ktorého zoberte so sebou na prehliadku.
Prečítajte si a pochopte zmluvu. Pred podpisom zmluvy si ju pozorne preštudujte a uistite sa, že rozumiete všetkým podmienkam. Nepodpisujte zmluvu, ktorú ste neprečítali a nerozumeli jej. Ak sa vám niečo nezdá v poriadku, pravdepodobne to tak aj je. Dôverujte svojmu inštinktu a nekúpte vozidlo, ak máte pochybnosti.
Autor: Gabriela Kudláčová