Príprava auta na zimu. Čo treba skontrolovať?

0
1479

Pre bezpečnú a pohodlnú jazdu a dojazd do cieľa, je potrebné mať auto v stopercentnom stave neustále. No obzvlášť pred zimnou sezónou by malo byť vozidlo v bezchybnom stave. Samozrejme, s každou maličkosťou hneď nemusíte utekať do servisu. Auto si pred zimou dokážete skontrolovať aj doma. Na čo všetko je potrebné sa zamerať?

  1. Pneumatiky

Základom je prezutie na zimné pneumatiky. Podľa slovenskej legislatívy musí mať auto obuté zimné pneumatiky vtedy, keď je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Podľa skúseností je však lepšie prezuť už vtedy, keď priemerné teploty klesnú pod 7 stupňov Celzia. Ak prezúvate na zimné pneumatiky z minulej sezóny, skontrolujte, či nie sú poškodené. Okrem hĺbky dezénu, ktorý nesmie klesnúť pod 3 mm (odporúča sa však dezén s hĺbkou aspoň 4 mm), overte tiež to, či sa pneumatiky skladovaním nepoškodili. Hľadajte akékoľvek známky opotrebenia, či nerovností na dezéne, ako sú praskliny alebo ryhy. Zjazdené alebo poškodené pneumatiky na zimu určite neobúvajte. Dnes už dokážete kúpiť kvalitné, ale lacné pneumatiky na zimu.

  1. Batéria

Ak v chladnejšom počasí nedokážete naštartovať, problémom môže byť práve akumulátor. Aby vás v zime takýto problém neprekvapil, batériu si preventívne dobite. V prípade, že je už staršia ako štyri roky, nezaškodí absolvovať kontrolný záťažový test v autoservise. Môžete sa tak vyhnúť nepríjemnostiam, napríklad že auto nenaštartujete v tej najnevhodnejšej chvíli. V takom prípade vám totiž dokáže pomôcť len iný vodič s prepojovacími káblami.

  1. Karoséria a disky

Ak je lak na karosérii poškodený, v zime hrozí korózia. Odporúča sa preto pred zimným obdobím karosériu auta navoskovať. Chránená je tak pred posypovou soľou, ale aj pred priľnutím rôznych nečistôt. Rovnako je vhodné postarať sa aj o disky. Tak na plechové, ako aj na hliníkové disky naneste taktiež ochrannú vrstvu vosku na disky.

  1. Zimná výbava

V lete ste ju nepotrebovali a z auta možno vyhodili. Preto si skontrolujte, či máte všetko potrebné prichystané. Chýbať by vám nemala metlička a škrabka, keďže so snehom na kapote nie je povolené jazdiť. V naozaj tuhej zime sa hodí aj rozmrazovač. Ak jazdíte do hôr, určite si do auta dajte aj snehové reťaze a lopatu.

  1. Prevádzkové kvapaliny

Výmena chladiacej kvapaliny prebieha v autoservise, a to pravidelne, podľa harmonogramu výrobcu. Tento harmonogram určite dodržiavajte. Časom totiž aj chladiaca zmes stráca svoje vlastnosti. Ak by zamrzla, môže vážne poškodiť motor. Zabúdať nesmiete ani na zmes do ostrekovačov. Ak v nádržke ponecháte letnú zmes, môže spôsobiť upchatie dýz.

Samozrejme, ak sa vám pred zimnou sezónou na vozidle čokoľvek nepozdáva, s návštevou autoservisu neváhajte. Ide predsa o vašu bezpečnosť.