Stručná história mobilných aplikácií a proroctvo Stevea Jobsa

0
1918

Vývoj mobilných aplikácií neustále napreduje a technológie sa doslova každým dňom zdokonalujú. Nie je to však tak dávno, kedy boli mobilné aplikácie v plienkach. Spomínate si na prvú, ktorú ste vyskúšali? Ak nie, nevadí. Po prečítaní článku si určite spomeniete.

V roku 2018 sú mobilné aplikácie súčasťou nášho každodenného života. Využívame ich pre komunikáciu s priateľmi, platíme cez ne účty, objednávame taxi či pizzu, vytvárame detailné fotky nášho obeda, ktoré zdielame na Instagrame. Podľa posledných štatistík, trávime viac času s telefónom v ruke ako pred počítačom: 51,2% všetkých prístupov na internetové stránky pochádza práve z mobilných zariadení. Ako sme sa dostali do bodu, kedy sa bez smartphone-ov a mobilných aplikácií nezaobídeme?

Prvé mobilné aplikácie

V roku 1983, dvadsaťštyri rokov pred uvedením prvého mobilného telefónu značky iPhone, prednášal Steve Jobs na konferencii v Aspene. V období, kedy neexistovali App Store či Play Store, predpovedal Jobs vývoj nového digitálneho distribučného systému. Spôsob distribúcie prirovnal k obchodu s platňami. Podotkol, že užitočný by bol ekvivalent v softvérovom biznise. Avšak tentokrát by to prebiehalo elektronicky a softvéry by boli zákazníkmi sťahované prostredníctvom telefónnych liniek. Jobs už v tej dobe jasne videl príchod mobilných aplikácií a app stores.

Za predchodcov prvých mobilných aplikácií môžeme považovať funkcie, ktorými bol vybavený prvý mobilný telefón. Hodiny, kalkulačka, kalendár a telefónny zoznam. Vývoj mobilných aplikácií ďalej smeroval od legendárnej hry hadík na Nokii, cez možnosť odoslania emailu z prvého BlackBerry (2002), až k prvým 500 aplikáciám v App Store, ktorý bol oficiálne spustený v júli 2008.

Rozmach tvorby mobilných aplikácií

Len v prvom týždni od spustenia Apple App Store stiahli zákazníci viac ako 10 miliónov aplikácií. Toto naštartovalo vývoj mobilných aplikácií a viedlo až do rozmerov, s akými sa stretávame dnes. Na trhu je dnes k dispozícií okolo 7 miliónov mobilných aplikácií, ktoré sú neustále v procese evolúcie a je veľmi nepravdepodobné, že by tomu bolo v blízkej budúcnosti inak. Práve naopak.

Dostali sme sa do bodu, kedy mobilný a technologický priemysel prispôsobuje dizajn a formát práve mobilným aplikáciám a ich funkciám. Jedným z dôvodov je, že pre mnohých užívateľov je dnes UX (user experience) podstatnejšie ako veľkosť RAM či pridané kamerové moduly.

Rapídny pokrok v oblasti technológie za posledné roky spôsobil aj to, že aplikácie dnes nemôžeme limitovať iba na smartphony. Aktuálne trendy vo vývoji aplikácií nám však dokážu len čiastočne naznačiť, akým smerom sa budú ďalej uberať. Jedno je ale isté. Investície do vývoja mobilných aplikácií sa budú ešte zopár rokov vyplácať.