Zima je pre vodičov menej obľúbenou časťou roka. Aké nástrahy prináša riadenie v zime? Na to nájdete odpoveď v nasledujúcom článku.
Zima je pre vodičov menej obľúbenou časťou roka, kedy je vonku málo svetla, časté hmly a nepríjemné počasie, ktoré kladie vyššie nároky na vodičov, ale aj na ostatných účastníkov cestnej premávky. Čo možno urobiť pre to, aby bolo šoférovanie v zime príjemnejšie?
Prvá vec, ktorú by mal každý vodič urobiť, je prezutie pneumatík. Zimné obutie má lepšie jazdné vlastnosti a umožní bezpečnejšiu jazdu na snehom pokrytej či namrznutej ceste. Vďaka hlbšej vzorke s vyšším počtom lamiel dokáže taká pneumatika dobre odvádzať vodu a snehovú brečku, ktorej je na zimných cestách vždy dosť.
Zimné pneumatiky je vhodné obuť vtedy, keď sa vonkajšia teplota dlhodobo pohybuje pod 7 °C. V chladnejšom počasí totiž majú lepšiu priľnavosť ako ich letné verzie, ktoré pri nižších teplotách tuhnú. Svetoví výrobcovia pneumatík svoje výrobky na základe dlhoročných výskumov neustále vylepšujú, čo má dopad na zvyšujúcu sa kvalitu jazdy, týkajúcu sa adhézie, hlučnosti či ekonomickosti prevádzky.
V zime je oveľa dôležitejšie aj správne nahustenie pneumatík. Pri prehustení je v kontakte s vozovkou iba veľmi malá časť pneumatiky, ktorá tak nemá šancu viesť dobre stopu. Auto horšie drží a môže ľahšie dostať šmyk. Podhustenie toľko nevadí, avšak zbytočne znižuje výkon pneumatiky a zvyšuje jej opotrebovanie a spotrebu paliva.
V zime je nutné byť na cestách obozretný.
Buďte viditeľní
Ďalšie, čo v zime trápi všetkých vodičov, je znížená viditeľnosť. Časté hmly, šero a okolie zahalené do päťdesiatich odtieňov šedi sa podpisujú na väčšej únave vodičov. Aj preto by sme mali mať na pamäti, že máme nielen dobre vidieť, ale musíme byť aj dobre viditeľní. Kontrola osvetlenia vozidla a výmena poškodených gumičiek stieračov (prípadne celých stieračov) je v zime takmer nutnosť.
Naproti tomu za jasných slnečných dní a pri snehovej pokrývke možno necítime takú únavu, zato trpia hlavne naše oči. Tým môžu uľaviť polarizačné slnečné okuliare, ktoré dokážu eliminovať nepríjemné odlesky, či už od snehu, alebo od protiidúcich vozidiel.
Ak sa vydávate na dlhšie cesty, platí, že by ste mali robiť častejšie prestávky. Vonku je nevľúdne, v aute býva často teplo a príjemne, čo môže hocikoho uspávať. Krátke pretiahnutie na čerstvom vzduchu vás preberie z letargie za volantom.
V zime si veľa starostí ušetríte, ak na ňu budete pripravení vy aj vaše auto. Kontrola vozidla v autoservise väčšinou nie je drahá a môže odhaliť nedostatky, ktoré by vám mohli skomplikovať cestovanie. Skúsenosťou na nezaplatenie potom je otestovanie vlastných vodičských schopností a limitov vozidla niekde na prázdnom, zasneženom parkovisku.